Szczegóły poradnika

Kliknij w gwiazdkę, aby ocenić ten wpis!
[Ilość ocen: 0 Średnia ocena: 0]

Czym jest olejek do brody?

Recenzje olejków do brody będą pojawiać się na blogu najczęściej, dlatego wypada napisać kilka słów czym w ogóle jest olejek do brody, kiedy i jak powinniśmy go stosować, oraz kilka faktów i mitów na ich temat.

Olejek jest jednym z podstawowych kosmetyków do pielęgnacji zarostu a większość brodaczy na początku przygody sięga po niego w pierwszej kolejności. Na rynku znajdziemy ich całą masę, głównie od manufaktur i mniejszych firm, które specjalizują się tylko i wyłącznie w tym temacie, dzięki czemu mamy pewność, że produkt będzie dopracowany pod użytkownika, nie pod masową sprzedaż.

Wracając – czym są olejki do brody? Otóż – nie są przeznaczone tylko i wyłącznie do włosów brody, ale także do skóry twarzy. Osobiście upierałbym się, że składniki zawarte w olejkach działają priorytetowo właśnie na twarz a dopiero później na zarost. Świetnie nawilżają, odżywiają i dostarczają niezbędnych składników skórze pod brodą. Podczas zapuszczania zarostu, szczególnie na początku przygody, możemy odczuwać dyskomfort związany ze swędzeniem i suchością. Bez kosmetyku może być to uciążliwe, dlatego też łatwo jest się poddać i po prostu ogolić, jednak stosując dobrej jakości olejek, unikniemy swędzenia a zapuszczanie brody stanie się przyjemniejsze. Pomagają one także goić się małym uszkodzeniom skóry – na przykład po goleniu okolic zarostu czy po prostu przy zadrapaniach wywołanych przez różne czynniki.

Oczywiście mają także wpływ także na sam zarost. Po aplikacji staje się miękki i podatny na dalszą stylizację. W zależności od składu, olejki pomagają także z rozdwajającymi się końcówkami. Nie są co prawda magicznymi eliksirami na porost brody na twarzy, która sama w sobie nie ma go jeszcze w planach, ale dzięki odżywianiu samego zarostu, a także cebulek włosa, istniejący już zarost może rosnąć szybciej a sam będzie trwalszy. Zapobiegają także wrastaniu się włosów.

No i chyba dla wielu najważniejszy punkt wyróżniający olejki do brody – zapach! Oleje są doskonałymi nośnikami zapachu, dlatego niektórzy wręcz kolekcjonują i testują coraz to nowsze produktu. Możemy poczuć w nich las, tropiki, eleganckie perfumy męskie, lekkie świeże zapachy morskie a nawet ciężkie alkoholowe i tytoniowe. W różnych intensywnościach są uzupełnieniem używanych perfum a czasami same odgrywają rolę głównego zapachu w zależności od okazji, pory roku czy po prostu humoru.

pipeta olejku do brody

Jak używać olejek do brody – aplikacja

Każdy olejek do brody ma inny skład, dlatego ważne jest przetestowanie olejku i dopasowanie odpowiedniej ilości dla swojej brody. Tutaj czynnikiem jest jej długość oraz rodzaj włosa. Flakoniki zazwyczaj wyposażone są w pipety lub pompki, dlatego możemy kontrolować pobraną ilość kosmetyków. Osobiście jestem zwolennikiem pipety, ale jest także dużo głosów za pompkami.

Producenci polecają rozprowadzać olejek pipetą bezpośrednio na skórę twarzy, ale przy krótszym zaroście, polecam aplikować najpierw na dłonie i porządnie go rozetrzeć, aby w czasie podgrzania, wydobyć wszystkie nuty zapachowe, następnie wcierać w twarz zaczynając od szyi w stronę podbródka. Najlepiej rozłożonymi palcami, tak, aby olejek swobodnie dostał się pod zarost na skórę, następnie delikatnie okrężnymi ruchami wcierać go, starając się nie mierzwić włosa.

Po nawilżeniu skóry wcieramy olejek delikatnie w sam zarost, lekko układając i wspomagając się kartaczem lub rollerem. Jeśli dobraliśmy odpowiednią ilość olejku, powinniśmy mieć jeszcze bardzo lekko nawilżone nim dłonie – nie wycieramy ich w ręcznik! Resztę wcieramy w twarz, szyję czy włosy na głowie. Olejki do brody działają jak serum, dlatego warto przy okazji zadbać o całą facjatę, nie tylko tam pod brodą.

Co zawierają olejki do brody?

Dobre olejki do brody to starannie wyselekcjonowane naturalne oleje. Produkty drogeryjne zawierają zazwyczaj dużo chemii. Na półkach pojawiają się też prawie w 100% naturalne produkty, jednak ich skład jest średni i będą one głównie natłuszczać zarost. Na rynku dostępnych jest wiele 100% naturalnych produktów, polskich producentów, dlatego warto dołożyć kilka złotych i sięgnąć po dobry produkt. Olejki są bardzo wydajne – najczęściej spotykana pojemność 30 ml wystarczy na bardzo długo (kilka miesięcy).

Najczęściej stosowane oleje w najlepszych produktach jakie możemy dostać na rynku:

  • Olej jojoba – odpowiada za nawilżenie
  • Olej ze słodkich migdałów – pielęgnuje skórę, bardzo mocno nawilża, wygładza skórę. Działa przeciwzmarszczkowo i antyoksydacyjnie przy czym nie zostawia tłustego filmu
  • Olej arganowy – ujędrniający twarz, regenerujący
  • Olej z pestek moreli – składnik zmiękczający zarost
  • Olej makadamia – zapobiega szybkiemu starzeniu się twarzy
  • Olej z nasion dzikiej róży – ma działanie antybakteryjne, doskonale łagodzi podrażnienia, ma także działanie ochronne przed promieniowaniem UV
  • Olej kokosowy – także działa antybakteryjnie, zwiększa objętość brody, działa pielęgnująco na zarost
  • Olej z orzechów laskowych – wzmacnia zarost, ma działanie nawilżające
  • Olej z pestek malin – działanie pielęgnujące zarost, także działa bakteriobójczo, bardzo dobrze chroni przed promieniami UV, posiada także dużo witaminy E, która także używana jest jako oddzielny składnik olejków do brody
  • Olej konopny – antybakteryjny, przeciwzapalny, bardzo dobrze nawilża, reguluje sebum. Co ciekawe – stymuluje porost włosów.
  • Witamina E – znajdziemy ją prawie w każdym olejku do brody. Działa przeciwzapalnie, nawilża i łagodzi podrażnienia.

Oczywiście ta lista nie zamyka się tylko na powyższych. Jest jeszcze wiele innych naturalnych składników, wykorzystywanych w olejkach do brody

Olejek rycynowy na porost brody?

Każdy początkujący brodacz chciałby przyspieszyć proces zapuszczania zarostu. Tutaj się kłania genetyka – u jednych w wieku 18 lat rośnie już gęsta broda w niesamowicie szybkim tempie za to inni w wieku 30 lat dopiero mogą zacząć myśleć o czymś na wzór brody. Sam jestem w tej drugiej grupie! Nie ukrywam, że zawsze chciałem mieć fajną gęstą brodę, szukałem sposobów i okazało się, że najlepszym wspomagaczem jest czas i cierpliwość. Co z tym olejkiem rycynowym? Pojawiają się plotki o jego stosowaniu dla lepszego porostu brody. To niestety tylko plotki, lepszym i sprawdzonym składnikiem będzie olej konopny, który takie działania wykazuje (stymulujące), jednak ani jeden ani drugi, nie zapewni, że włosy wyrosną tam gdzie ich nie ma. Tutaj potrzebna jest pielęgnacja, kartacz i czas. Jeśli dane Ci będzie mieć zarost tam gdzie chcesz – na pewno kiedyś się pojawi!

Kliknij w gwiazdkę, aby ocenić ten wpis!
[Ilość ocen: 0 Średnia ocena: 0]

Szczegóły poradnika